Најскапиот фудбалер во светот, според  повеќето стручњаци – Џуд Белингам, даде сигнал, дека ќе потпише со Реал Мадрид. Тој стави автограм на детски дрес на „кралскиот клуб“ за време на една од средбите со фановите и видео од сцената стана популарно на социјалните мрежи. 19-годишниот суперталент на Борусија Дортмунд оддавма е најавуван како мегатрансфер во 

Продолжете со читање

Меѓународниот център за спортски истражувања (CIES) го определи фудбалерот од средниот ред на Борусија Дортмунд, Џуд Белингам за најскапиот фудбалер во светот. Тој е оценет на 208,2 милиони евра. Интерес за него има од страна на редица гиганти, меѓу кои Реал Мадрид и Ливерпул. На втората позиција е крилото на Манчестер Сити, Фил Фоден (200,5 

Продолжете со читање

Меѓународниот центар за спортски истражувања (CIES) објави истражување за најскап фудбалер под 21 години во светот во моментов. Од институтот кој е базиран во Швајцарија биле вклучени 15 од најпосакуваните млади фудбалери, а број 1 на списокот е ѕвездата на Борусија (Дортмунд) и англиската репрезентација Џуд Белингам. 19-годишниот офанзивен фудбалер за врска е оценет на 211,3 

Продолжете со читање

Авторитетното издание „Transfermarkt“ ги обнови цените на фудбалерите по крајот на Светското првенство. Најдобриот стрелец на шампионатот во Катар, Килијан Мбапе е најскапиот играч во светот, и е оценет на 180 милиони евра. Тој го претекна Ерлинг Холанд кој не учествуваше на Светското, но е оценет на 170 млн. евра. Трети е офанзивецот на Реал 

Продолжете со читање

Борусија Менхенгладбах славеше со 4:2 над Борусија Дортмунд во првиот натпревар од 15-тото коло во Бундеслигата. Двата тима одиграа натпревар за уживање на навивачите, во кој домакините покажаа чудесна ефективност, а над сите беше Џонас Хофман со гол и две асистенции.  Токму тој го отвори резултатот за домакините во 4-та минута. Во 19-та минута Џуд 

Продолжете со читање