Раководството на Манчестер Јунајтед воспоставило директен контакт со представниците на напаѓачот на Атлетико Мадрид, Матеус Куња, откри специјалистот по трансфери Фабрицио Романо. „Јорганџиите“ се подготовени да се разделат со фудбалерот за 50 милиони евра. Куња премина во тимот на Атлетико минатото лето за 26 млн. евра од германска Херта Белин. Минатата сезона тој постигна само 

Продолжете со читање

Херта Берлин и Штутгарт од Бундеслигата се казнети од Германскиот фудбалски сојуз за користење на забранета пиротехника од нивните фанови на натпревари од првенството на крајот на минатата сезона. Херта треба да плати 37000 евра за инциденти на трибините на 9 април за време на дербито со градскиот ривал Унион, додека Штутгарт е санкциониран со 33000 

Продолжете со читање

Кевин-Принс Боатенг ќе остане во Херта Берлин, потврдија од раководството на германскиот клуб во среда. Фудбалерот од средниот ред ќе остане уште една сезона.  35-годишниот Боатенг беше еден од најдобрите фудбалери во составот на Херта минатото првенство, кога Херта го зачува местото во Првата Бундеслига по одигрувањето на плејоф против Хамбургер ШФ. “Тој е нашиот 

Продолжете со читање

Тимовите на Мајнц и Херта ремизираа – 1:1 во одложен натпревар од 29-тото коло на германската Прва Бундеслига. Уникатно промашување на натпреварот имаше Кшиштоф Пјонтек… Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

Фудбалерот на Херта, Марко Груиќ ќе се врати во Ливерпул по крајот на сезоната, откри спортскиот директор на германскиот клуб, Михаел Преец. Фудбалерот е сопственост на “црвените”, но во последните две години играше на позајмица во тимот од Берлин. „Сто проценти може да кажеме дека периодот на Марко кај нас ќе заврши на 30 јуни 

Продолжете со читање