Со натпреварот меѓу Струга и прилепска Победа в сабота официјално почнува новата сезоната во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Раководството на Ренова претходно официјално соопшти дека клубот од Џепчиште нема да биде дел од натпреварувањето поради што сезоната 2022/23 во ПМФЛ ќе се одигра со 11 клубови. Титулата ја брани Шкупи, додека нови прволигаши се 

Продолжете со читање

“Гипсарите“ со официјално писмо се обратиле до Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) дека нема да учествуваат во елитата и тоа значи дека автоматски треба да бидат префрлени во најнизок ранг, односно во четвртата општинска лига. И натаму нема официјална информација од ФФМ дали шампионатот ќе започне со 11 екипи и дали Ренова ќе биде исфрлена од сите натпреварувања следната 

Продолжете со читање

ФК Пехчево ќе и го отстапи местото на ВМФЛ на ФК Локомотува Скопје. ФК Пехчево поднесе барање за промена на ОФС и од Штип се сели во Скопје. ФФМ го прифати барањето и сега клубот се задолжува да достави Решение за извршена промена на седиште од Централен регистар, за да добие лиценца за настап во 

Продолжете со читање

Спорт1.мк го контактираше Горан Пандев, кој не беше изненаден од шпекулациите. Категорични отфрли сѐ што е напишано за неговиот клуб.  Знаете дека јас сум голем борец, дека сакам Академијата да успее. Многу луѓе од странство се заинтересирани да влезат и да инвестират и мислам дека тоа ќе се оствари по нашите настапи во Европа летово. 

Продолжете со читање

Светиниколскиот третолигаш, ФК Овче Поле ги негираше информациите на одредени медиуми дека се откажува од бараж за ВМФЛ, додека сеуште чека официјално соопштение од ФФМ, чиј фаворит за ВМФЛ сепак се чини дека е Вардар Неготино… ФФМ како никоја друга федерација во светот одлучува за судбината на одредени фудбалски клубови, кои пак едвај врзуваат крај 

Продолжете со читање