При победата на Тотенхем со 1:0 на гостувањето кај Фулам капитенот на “пеѕлите” Хари Кејн забележа неколку постигнувања за историја.  За него ова беше меч број 300 во Премиерлигата, а голот на “Кревен Котиџ” беше на 33-то различно место во Премиерлигата на кое 29-годишниот напаѓач погодил. Само три други фудбалери стрелале на повеќе места – 

Продолжете со читање

Новото засилување на Челзи, Жоао Феликс не ја започна кариерата на „Стамфорд Бриџ“ на најдобар начин и доби директен црвен картон во поразот од Фулам со 1:2. Практично тоа значи, дека Португалецот ќе ги пропушти следните 3 меча на „сините“. Феликс може да одигра максимум 18 меча во првенство, и тој ќе го чини Челзи 

Продолжете со читање

Фулам славеше над Челзи со резултат 2:1 во одложен натпревар од 7-то коло на англиската Премиерлига. Деби за „сините“ направи новото засилување Жоао Феликс. Вилијан го отвори резултатот во 25-та минута, но на почетокот на вториот дел Челзи стигна до израмнување преку Кулибали. Во 58-та минута новото засилување на Челзи, Жоао Феликс стартуваше грубо над 

Продолжете со читање

Жоао Феликс дебитираше за Челзи само еден ден по трансферот во составот на „сините“. Португалецот започна како стартер против Фулам и ја покажа неверојатната техника уште во 2-та минута и му направи „мрежичка“ на противникот и додаде кон Хаверц, кој сепак не успеа да погоди. Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

Англија загуби уште един член на тимот, кој стана светски шампион во 1966 година, откако легендата на Фулам, Џорџ Коен почина на 83-годишна возраст. Коен го направи своето деби за “трите лава” при победа со 2:1 против Уругвај во 1962 г. и се наметна како прв десен бек кај сер Алф Рамзи на домашниот турнир 

Продолжете со читање