Бразил ја совлада Швајцарија во второто коло на Мундијалот 2022. Дуелот од групата G се одигра на стадионот “974” во Доха со резултат 1:0. Каземиро беше стрелец на единствениот гол во 83-та минута. БРАЗИЛ – ШВАЈЦАРИЈА 1:0 1:0 Каземиро (83) Судија: Иван Бартон (Ел Салвадор) Стадион: “974” (Доха, Катар) Стартни состави: Бразил: Алисон, Сандро, Силва, Милитао, 

Продолжете со читање

Ѕвездата на Јужна Кореја, Хјун-Мин Сон го прифати многу емоционално поразот на својата репрезентација од Гана со 2:3 и се расплака. Пред да го напушти теренот член на тренерскиот штаб на Гана се приближи до него и наместо да го утеши, си направи селфи со него. Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

6′ Немања Максимовиќ центрираше до Александар Митровиќ, напаѓачот шутираше со глава, но топката мина над голот. 11′ Митровиќ направи двојно додавање со Душан Тадиќ, кој шутираше но ја погоди десната статива. 17′ Грешка во одбраната на африканците, топката стигна до Митровиќ, кој небеше прецизен. 19′ Пиер Кунде проби по десно крило, шутираше, но Вања Милинковиќ-Савиќ 

Продолжете со читање

Многу грозни сцени видоа гледачите на дуелот од турската Прва лига меѓу Гозтепе и Алтај. Дуелот беше прекинат во 19-та минута по големи нереди на трибините. Навивачите на гостите од Алтај започнаа да стрелаат со ракети кон секторот со домашни натпррвари, а еден од фановите на Гозтепе беше удрен во главата. Веднаш на теренот пристигнаа 

Продолжете со читање

Едно од најголените руски дербија меѓу Зенит Санкт Петербург и Спартак Москва во купот стана најгрозна сцена во оваа 2022 г. на фудбалските терени. Фудбалерите на двата тима се тепаа на теренот и како резултат тоа дури шестмина беа избркани од игра. Проблемот стартуваше кон крајот на регуларното време при резултат 0:0, кога Куински Промес 

Продолжете со читање