Ливерпул се чласираше во 1/8-финалето на Карабао купот, елиминирајќи го Дерби Каунти дури по изведување на пенали. Двата тима не се победија во регуларниот дел и мораше да се изведуваат пенали. Бајчетиќ и Фирмињо промашија за „црвените“, но дури три фудбалери на Дерби не успеаа да погодат од белата точка. Лајкнете ја нашата страна на 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмино не се најде меѓу избраниците на селекторот на Бразил, Тите за претстојното Светско првенство. „Сакам да се заблагодарам на сите за прекрасните пораки. Светското првенство е сон за секој фудбалер и за мене не е ништо поразлично.“ „Нештата не се развија на начина, на кој очекував и сонував цел живот, 

Продолжете со читање

Ливерпул го победи буквално во последната секунда Њукасл со 2:1 во дуелот од 5-тото коло на Премиерлигата. По убедливите 9:0 против Бурнемут викендов, тимот на Клоп одгра доста слаб меч и едвај успеа да го победи Њукасл со голот на Фабио Карваљо во 8-та минута на судиското продолжение. На Енфилд гостите поведоа со голот на 

Продолжете со читање

Ливерпул славеше над Арсенал со резултат 0:2 во одложен натпревар од 27-то коло на англиската Премиерлига. Диого Жота во 55-та минута го отвори резултатот по асистенција на Алкантара, а во 62-та резервиатот Роберто Фирмињо ги оформи конечнитс – 2:0. Садио Мане успеа да постигне гол на стартот на вториот дел, но истиот беше поништен поради 

Продолжете со читање

Ливерпул славеше победа со 2:0 како гостин на Интер и направи исклучително важен чекор кон учеството во 1/4-финалето на Лугата на шампионите. Тимот на Јирген Клоп дојде до победата со головите на Роберто Фирмино и Мохамед Салах. Бразилецот влезе како резерва на полувремето и беше прецизен со глава по центаршут од корнер. Во 83-та минута 

Продолжете со читање