Челзи славеше над Реал Мадрид со резултат 3:2 на „Сантијаго Бернабеу“, но испадна од натпреварувањети, бидејќи загуби во првиот дуел со 1:3. Гостите успеа да поведат во 15-та минута преку Мејсон Маунт, на асистенција на Тимо Вернер. На почетокот на вториот дел Рудиргер успеа да постигне втор гол за англискиот тим по еден корнер и 

Продолжете со читање

Челзи славеше над Саутемптон со убедливи 6:0 како гостин во меч од 32-то коло на англиската Премиерлига. Маркос Алонсо го отвори резултатот за „сините“ во 8-та минута, а во 16-та Маунт ја удвои предноста. Во 21-та Вернер зголеми на 3:0, а Кај Хаверц во 31-та стрелаше за 4:0. Повторно Вернер во 49-та постигна втор гол 

Продолжете со читање

Зенит и Челзи ремизираа – 3:3 во натпревар од последното коло од Групата H во Лигата на шампионите. Англискиот тим остана на втората позиција во групата со 13 бодови, а Јуве е прв со 15. „Бјанконерите“ славеа над Малме со минимални 1:0. Тимо Вернер го отвори резултатот во 2-та минута, но во 38-та Клаудињо израмни. 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Челзи, Тимо Вернер имаше ново уникатно промашување за “сините” на мечот против Вест Хем.  И покрај тоа Вернер го постигна единствениот гол на натпреварот и донесе победа на својот тим, но големото промашување сепак остана да се коментира. ВИДЕО:  РЕАКЦИЈАТА НА ТРЕНЕРОТ НА ЧЕЛЗИ, ТОМАС ТУХЕЛ ПО ПРОМАШУВАЊЕТО НА ВЕРНЕР:  Лајкнете ја нашата 

Продолжете со читање