Светското првенство (ФИФА) одлучи да се одиграат квалификациите меѓу Бразил и Аргентина, кои требаше да се играат на 5 септември 2021 година, но беа откажани. Иако двете селекции веќе се пласираа на Светското првенство во Катар на крајот на годината, Комисијата за жалби на ФИФА одлучи да го одржи натпреварот. „По анализата на документите доставени 

Продолжете со читање

Еквадор и Аргентина ремизираа – 1:1 во квалификациски меч за Светското првенство во Катар. Алварес го отвори резултатот, но во финишот Валенсија израмни. Дефанзивецот Брајан Кастило го доби дресот на суперѕвездата Лео Меси по последниот судиски свиреж и 23-годишниот фудбалер беше исклучително задоволен, и бурно ја изрази својата радост. Лајкнете на нашата страна на Facebook ТУКА

Пред само неколку недели Сенегал го освои Купот на африканските нации по победата над Египет во финалето по изведување на пенали. Сега Мане и компанија го елиминираа Египет во плејофот за пласман на Светското првенство повторно по пенали. Египет славеше на првиот дуел со 1:0, но загуби на реваншот со 0:1, а при пеналите играчите 

Продолжете со читање

Италија го освои ЕВРО 2020, но направи огромни и неочекувани грешки – 4 ремија во последните 5 меча и наместо спокојно да го следат жребот веќе одамна пласирани, ќе играат плејоф за пласман на СП. Се тргна како на шега со ремито против Бугарија – 1:1 во Флоренца, потоа на двете средби против Швајцарија главен 

Продолжете со читање

Италијанскиот репрезентативец Марко Верати изјави, дека “скудра азура” треба да има вера и ентузијазам како на Европското првенство. Фудбалерот зборуваше пред медиумите пред плејофот за пласман на Мундијалот 2022 во Катар. Италија и нашата репрезентација во Палермо во четврток навечер, а ќе го бараат патникот во финалниот плејоф каде ќе играат со подобриот од мечот 

Продолжете со читање