Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид Начо Фернандез би можел да се пресели во Севилја како замена за Кунде. Според „El Chiringuito“, клубот од Андалузија бил во контакт со претставници на 32-годишниот Шпанец. Самиот играч сака да остане во Реал Мадрид. Клубот од Мадрид подготвува предлог за продолжување на договорот. Актуелниот договор на Начо е до 

Продолжете со читање

Очекувањето на фановите на шпанскиот фудбал достигна свој крај, зошто Ла Лига стартува вечерва и тоа со дерби. Шпанското првенство е едно од најгледаните и квалитетните во светски рамки и фудбалските фанатици со марка „Ла Лига“ веќе се нетрпеливи да ги видат своите миленици на теренот, а првиот судиски свиреж ќе се случи вечерва од 

Продолжете со читање

Реал не прими гол на трето финале по ред и има гол разлика од 5:0, но покрај неверојатниот Куртоа, одговорните за тоа се и дефанзивците. И покрај пристигнувањето на Ридигер, Едер Милитао си го задржа своето место во стартната постава на Анчелоти за првиот официјален меч во новата сезона, а токму еден негов потег стана 

Продолжете со читање

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти даде мислење за победата со 2:0 над Ајнтрахт Франкфурт во финалето на Суперкупот на Европа во Хелсинки. Италијанецот изјави, дека дуелот не бил лесен, но по првиот гол се станало подобро.  „Среќен сум. Не беше лесен меч, особено на почетокот, кога не натиснаа. Беше тешко за нас да го 

Продолжете со читање

Реал Мадрид славеше над Ајнтрахт Франкфурт со резултат 2:0 и го освои Суперкупот на УЕФА. Дуелот се одигра на Олимпискиот стадион во Хелсинки. Давид Алаба во 37-та минута го отвори резултатот за „белиот балет“. Во 65-та Карим Бензема ги оформи конечните – 2:0 по асистенција на Винисус Жуниор. Ова е петиот трофеј за „кралскиот клуб“ 

Продолжете со читање