Ѕвездата на Француската репрезентација, Килијан Мбапе одби да учествува на фотосесијата на тимот со главните спонзори, која е закажана за вторник во базата на тимот во Клерфонтејн. Ова е одговор на фудбалерот откако Француската фудбалска федерација одби да ги промени правилата за имиџ правата на фудбалерите во пресрет на Светското Првенство во Катар, како што 

Продолжете со читање

Тренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие ја коментираше реакцијата на Нејмар на натпреварот со Лион. Бразилецот му асистираше на Лионел Меси за единствениот гол на натпреварот. Тој беше заменет на четири минути до крајот, но јасно го покажа своето незадоволство од одлуката. „Во овие натпревари се издвојуваат големите играчи како Нејмар и Меси. Нејмар 

Продолжете со читање

ПСЖ славеше над Лион како гостин со минимални 1:0 во дербито од 8-то коло на француската Лига 1. Единствениот гол на дуелот го постигна Лео Меси во 5-та минута по одличен напад на парижани. ПСЖ е на првата позиција на табелата со 22 бодови, додека Лион останува 6-ти со 13 бода. Лајкнете ја нашата страна 

Продолжете со читање

Лориен постигна нова победа во Лига 1, совладувајќи го Оксер со 3:1 во првиот натпревар од колото.  Во првото полувреме за “портокаловите” прецизни Данго Ватара, Терем Мофи и Енцо Ла Фее. Почесниот гол за домакините беше дело на Готие Ајн на почетокот на вториот дел.  Со оваа Лориен изби на третото место со исти бодови 

Продолжете со читање

ПСЖ славеше над Макаби Хаифа со резултат 3:1 во натпревар од Групата H на Лигата на шампионите. Домакините изненадувачки поведоа во 24-та минута со голот на Чери, но Лео Меси во 37-та израмни. Килијан Мбапе во 69-та направи целосен пресврт по одлична асистенција на Меси. Во 88-та Нејмар ги оформи конечните – 3:1. Погледнете ја 

Продолжете со читање