Арсенал ја започна сезоната на одличен начин и е на врвот на табелата на Премиерлигата со 18 бодови. „Топчиите“ забележаа 6 победи и само 1 пораз од првите 7 кола во првенството. Манчестер Јунајтед му го нанесе единствениот пораз на тимот на Микел Артета со 2:1. 18 бодови од првите 7 кола е третиот најдобар 

Продолжете со читање

Манчестер Јунајтед објави колосална финансиска загуба за сезоната 2021/22. Црвените ѓаволи ја завршија сезоната со минус од 115,5 милиони фунти нето. Како резултат на ангажирањето на Кристијано Роналдо, Џејдон Санчо и Рафаел Варан сумата за плати се зголемила за близу 20%, што е над 61 милион фунти, правејки вкупна сума од 384,2 милиони фунти. Тоа е 

Продолжете со читање

Легендата на Манчестер Јунајтед Рајан Гигс е број 1 по асистенции во Премиерлига. Гигс има цели 162 асистенции во дресот на Манчестер Јунајтед и води со 51 пред вториот Цеск Фабрегас, кој има 111. На трето место е Вејн Рууни, кој има 103 гол пасови. Интресно е што Руни е и на 2-то место на 

Продолжете со читање

Менаџерот на Ливерпул – Јирген Клоп, призна, дека е бил гаѓан со шише за време на дербито со Евертон, кое заврши со резултат 0:0 на „Гудисон Парк”. Домакините постигнаа гол преку Конор Коуди, но голот беше правилно поништен поради офсајд. Баш во тој момент кон Клоп полетало шише од трибините, кое според неговите зборови го 

Продолжете со читање

Астон Вила и Манчестер Сити ремизираа 1:1 во последниот меч од саботната програма во Премиерлигата. Актуелните шампиони повторно се запрени на теренот како гости, овој пат на “Вила Парк”, иако водеа од 50-та минута. Водство донесе Ерлинг Халанд по додавање на Кевин де Брујне. Така Норвежанецот го постигна десетиот гол сезонава на 5 меча. Една 

Продолжете со читање