Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола откри, дека ако бившиот клуб, Барселона го повика, веднаш ќе отиде. „Ако сум тренер тука или било кaде и да Барселона ме повика… ќе отидам. Тоа е мојот клуб“, изјави Пеп, цитиран од весникот “Спорт”. “Секој има желба и знам, дека Артета мечтаеше да отиде во Арсенал. Тој беше 

Продолжете со читање

Манчестер Сити го совлада Вулверхемптон со резултат 3:0 во дуел од Премиерлигата. Во 41-та минута Ријад Марез додаде до Кевин де Брујне, кој центрираше, а Ерлинг Халанд скокна високо и шутираше со глава, и не му остави шанси на Жозе Са да интервенира – 1:0. Во 51-та минута Илкај Гундоган беше соборен во шеснаесетникот и беше досуден 

Продолжете со читање

Британското издание “Дејли Мејл” објави опширен материјал, посветен на големиот број случаи на употреба на наркотици за време на фудбалските натпревари. Истрагата на медиумот утврдила, дека траги од кокаин биле откриени на 8 од 10 тоалети на стадионот на Тотенхем по дербито на Северен Лондон меѓу “петлите” и Арсенал. Траги од забранети супстанци се пронајдени 

Продолжете со читање

Фудбалерот на Манчестер Сити, Илкај Гундоган ќе го облече дресот на Барселона во текот на летото, откри новинарот на El Chiringuito, Хосе Алварес. Сегашниот договор на фудбалерот со „граѓаните“ истекува ова лето и тој се е согласил да премине во составот на „каталонците“. Тренерот на Барселона, Чави Ернандес сака да го донесе Гундоган на местото 

Продолжете со читање

Манчестер Јунајтед славеше над Сити со резултат 2:1 во дербито од 20-тото коло на англиската Премиерлига. Во првиот дел двата тима не успеа да постигнат гол, а најблизу до гол беше Маркус Рашфорд, но сепак промаши. Гостите успеаа да поведат во 60-та минута преку Џек Грилиш, по центаршут на Де Брујне. Во 78-та минута Бруно 

Продолжете со читање