Баерн Минхен славеше над Вердер Бремен со резултат 6:1 во натпревар од 14-тото коло на германската Прва Бундеслига. Домакините поведоа во 6-та минута преку Џамал Мусиала, но Јонг израмни во 10-та. Во 18-ата Чупо-Мотинг промаши пенал за баварците, но Гнабри во 22-та постигна втор гол за играчите на Јулијан Нагелсман. Горецка во 26-та зголеми на 

Продолжете со читање

Баерн Минхен се искачи на второто место во Бундеслигата, по убедливата победа со 5:0 над едно од пријатните изненадувања од почетокот на сезоната – Фрајбург. Баварците немаа никакви проблеми со тимот на Кристијан Шрајх, кој до сега беше пред нив на табелата. Головите ги постигнаа пет различни фудбалери – Серж Гнабри, Ерик Максим Чупо-Мотинг, Лерој 

Продолжете со читање

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен ремизираа 2:2 во луд натпревар од Првата Бундеслига. Баерн поведе со головите на Леон Горетцка (33) и Лерој Сане (53), но Борусија стигна до бод со головите на Јусуфа Мукоко (74) и Антони Модест во судиското продолжение од натпреварот. Баерн беше во серија од осум победи по ред над Дортмунд, но 

Продолжете со читање

Баерн Минхен славеше над Викторија Плзен со резултат 5:0 во натпревар од Групата C на Лигата на шампионите. Лирој Сане во 7-та минута го отвори резултатот со прекрасен гол, а во 13-та Серж Гнабри ја удвои предноста на својот тим. Во 21-та минута Мане зголеми на 3:0, а Сане го постигна четвртиот гол за својот 

Продолжете со читање

Баерн Мюнхен славеше над Барселона со резултат 2:0 во натпревар од второто коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Баерн е на првата позиција во групата со 6 бодови, а Барселона и Интер имаат по 3. Викторија Пилзен е на последната позиција со 0 бодови. На почетокот на дуело за „каталонците“ промаши Педри, кој 

Продолжете со читање