Очекувањето на фановите на шпанскиот фудбал достигна свој крај, зошто Ла Лига стартува вечерва и тоа со дерби. Шпанското првенство е едно од најгледаните и квалитетните во светски рамки и фудбалските фанатици со марка „Ла Лига“ веќе се нетрпеливи да ги видат своите миленици на теренот, а првиот судиски свиреж ќе се случи вечерва од 

Продолжете со читање

Френки де Јонг е најскапоплатениот фудбалер на Барселона. „Каталонците“ сакаат да се ослободат од Холанѓанецот, но по се изгледа, дека тој ќе остане во составот. По него от Серхио Бускетс и Жорди Алба, а четврти е новото засилување на тимот, Роберт Левандовски. Погледнете ги најскапоплатените фудбалери на Барселона (недели плати): 1. Френки Де Јонг: €560,962 

Продолжете со читање

Трансферот на дефанзивецот Самуел Умтити од Барселона во француски Рен нема да се случи, бидејќи играчот не успеал да ги помине медицинските тестови, соопштува весникот Sport (Барселона). Тренерот на Рен, Бруно Женезио, кој работеше со Умтити во Лион, сакаше да го земе повторно кај себе. Но не е успеал да ги помине медицинските тестови. Според 

Продолжете со читање

Самуел Лино веќе е фудбалер на Атлетико Мадрид, потврдија од клубот. Договорот на младиот фудбалер од средината на теренот е на пет сезони. 22-годишниот Лино има 26 гола во 99 натпревари во дресот на португалски Жил Висенте во последните три шампионати. Бразилецот е второто ново засилување на Атлетико ова лето. Белгискиот репрезентативец Аксел Витцел исто така потпиша 

Продолжете со читање

Педри дебитираше на 16-годишна возраст сезоната 2019/20 и веднаш беше забележан од Барселона. „Каталонците“ го купија во 2020-та година за 5 млн. евра, кога тој имаше 17 години. Педри брзо се избори за првотимски статус и во сезоната 2020/21 забележа дури 52 натпревари во сите натпреварувања. Минатата срзона тој имаше многу повреди, но шпанскиот репрезентативец 

Продолжете со читање