Европската фудбалса федерација ги објави најдобрите XI на Европското првенство во фудбал.  Техничка комисија, во која влегуваат Фабио Капело, Роби Кин, Дејвид Мојс, Штефан Фројнд и други ги избра најдобрите.  ГОЛМАН: ЏАНЛУИЏИ ДОНАРУМА (ИТАЛИЈА)  ДЕСЕН БЕК: КАЈЛ ВОКЕР (АНГЛИЈА) ЦЕНТРАЛЕН ДЕФАНЗИВЕЦ: ЛЕОНАРДО БОНУЧИ (ИТАЛИЈА) ЦЕНТРАЛЕН ДЕФАНЗИВЕЦ: ХАРИ МЕГВАЕР (АНГЛИЈА)  ЛЕВ БЕК: ЛЕОНАРДО СПИНАЦИОЛА (ИТАЛИЈА)  СРЕДЕН РЕД: ЖОРЖИЊО 

Продолжете со читање

Во 2015 година Лук Шоу за малку ќе ја загубеше ногата за време на натпревар од Лигата на шампионите против тимот на ПСВ (Ајндховен). Ногата на Шоу беше скршена на две места и многумина стручњаци прогнозираа, дека кариерата на 19-годишниот играч е завршена… 6 години подоцна, Англичанецот е еден од најдобрите бекови во светот и 

Продолжете со читање

Џек Грилиш одговори на критиките дека не бил доволно храбар да преземе одговорност во финалето и да се пријави сам за шутирање пенал во рулетот што ѝ ја донесе европската круна на Италија против Англија. Играчот на Астон вила трпи критики, дури го обвинуваат дека се сокрил за да не шутира пенал откако Англија загуби 

Продолжете со читање

Навивачите на Англија ќе бидат во огромно мнозинство на „Вембли“ во финалето против Англија, а колоритот во „црвено-бели“ бои доминира и на неколку часа пред мечот за титулата што ќе почне во 21 часот. Култниот стадион во Лондон ќе прими околу 68 илјади гледачи, а за Италијанците има околу 8 илјади билети за тие што 

Продолжете со читање