Манчестер Сити славеше над Бурнмут со резултат 4:0 во натпревар од 2-рото коло на англиската Премиерлига. Илкај Гундоган го отвори резултатот за „граѓаните“ во 19-та минута, а во 31-та Кевин де Бруне удвои на 2:0. Фил Фуден во 37-та зголеми на 3:0. Во 79-та Лерма си постигна автогол и ги оформи конечните – 4:0. Видео 

Продолжете со читање

Манчестер Сити ја освои титулата во Премиерлигата, по победата над Астон Вила со резултат 3:2 во меч од последното коло од првенството. Манчестер Сити ја освои четвртата титула во последните пет години и осма во нивната историја. Вила успеа да поведе во 37-та минута, а во 69-та Филипе Кутињо ја удвои предноста на својот тим. 

Продолжете со читање

Водечкиот тим во Премиер лигата, Манчестер Сити со 4:1 го совлада Фулам кој моментално е водечки во Чемпионшип. Гостите поведоа веќе во 4 минута со голот на Фабио Карваљо, но Манчестер Сити многу брзо направи резултатски пресврт, преку Илкај Гундоган во 6 и Џон Стонс во 13 минута и на полувреме замина со предност 2:1. 

Продолжете со читање