Еден од фаворитите за титулата на Мундијалот 2022, Бразил го започнува учеството во елиминациската фаза на турнирот. Првата препрека пред јужноамериканците е Јужна Кореја. Средбата е со почеток од 20:00 часот и ќе може да ја следите на МТВ. Бразил загуби од Камерун со 0:1, но продолжава да биде најголемиот фаворит за трофејот во Катар. Тите 

Продолжете со читање

Арсенал го совлада Тотенхем, во денешниот дерби натпревар, со кој започна 8-то коло во Премиерлигата. Стрелци за домакините беа Томас Парти во 20-тата, Габриел Жесус во 49-тата и Гранит Џака во 67-мата минута. Почесниот гол за петлите го постигна Хари Кејн во 31-та минута од пенал. Гостите од 62-та минута играа со фудбалер помалку поради 

Продолжете со читање

Арсенал стигна до победа над Брентфорд со 3:0 на тепкото гостување. Со освоените три бода “топчиите” се вратија на првото место на табелата Премиерлигата. Арсенал го започна мечот самоуверено и успеа да поведе брзо. Во 17-та минута по еден корнер Вилијам Салиба скокна највисоко од сите и ја насочи силно топката, која се одби во 

Продолжете со читање

Арсенал ја забележа 5-тата победа по ред победа од почетокот на сезоната во Премиерлигата. Тимот на Микел Артета славеше со 2:1 над Астон Вила и продолжава да е на врвот на табелата. Габриел Жезус постигна гол во првиот дел за „топчиите“, а потоа меѓу 74-та минута и 77-та минута двата тима си разменија по еден 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Арсенал, Габриел Жезус го поведе својот тим содва гола и две асистенции до победата со 4:2 над Лестер Сити во меч од второто коло во англиската фудбалска елита. Тоа беа и првите голови за Бразилецот во дресот на „топчиите“ во Премиерлигата, а другите два гола на средбата беа дело на Гранит Џака и 

Продолжете со читање