Бразил ја совлада Швајцарија во второто коло на Мундијалот 2022. Дуелот од групата G се одигра на стадионот “974” во Доха со резултат 1:0. Каземиро беше стрелец на единствениот гол во 83-та минута. БРАЗИЛ – ШВАЈЦАРИЈА 1:0 1:0 Каземиро (83) Судија: Иван Бартон (Ел Салвадор) Стадион: “974” (Доха, Катар) Стартни состави: Бразил: Алисон, Сандро, Силва, Милитао, 

Продолжете со читање

Бразил ја совлада Србија со 2:0 во еден од најчеканите дуели од првото коло на Светското првенство во Катар. Средбата од групата „G“ се одигра на стадионот „Лусаил Ајконик“ во истоимениот град. Во 5-та минута, Страхиња Павловиќ го фаулираше грубо Нејмар, поради што доби жолт картон. Во 13-ата минута Бразилците изведоа корнер. Нејмар шутираше, но Вања 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмино не се најде меѓу избраниците на селекторот на Бразил, Тите за претстојното Светско првенство. „Сакам да се заблагодарам на сите за прекрасните пораки. Светското првенство е сон за секој фудбалер и за мене не е ништо поразлично.“ „Нештата не се развија на начина, на кој очекував и сонував цел живот, 

Продолжете со читање

Фудбалерот на Њукасл, Бруно Гимараеш не ги сокри емоциите, кога дозна, дека е меѓу избраниците на Тите за претстојното Светско првенство. Бразилскиот интернационалец има одлична сезона и целосно го заслужи повикот. Тој беше заедно со семејството и пријателите пред телевизор, а во рацете си го држеше новородениот син. Погледнете ВИДЕО од радостта неговите на блиски: 

Продолжете со читање

Суперувездата на Аргентина, Лео Меси ги избра Франција и Бразил за фаворити на претстојното Светско првенство. Меси изјави дека репрезентациите на Бразил, Германија, Франција, Англија и Шпанија се меѓу потенцијалните репрезентации, кои ќе се борат за трофејот. Интересно е, што тој не ја спомена Аргентина. „Но ако треба да изберам една или две репрезентации, денес 

Продолжете со читање