Ултраси на Ајнтрахт Франкфурт го рушат имиџот на клубот со нова скандалозна појава, а овој пат мала група луѓе беше уловена како праќа нацистички поздрави пред мечот против Олимпик Марсеј во Лигата на шампионите, соопшти GFFN. Вакви испади не се толерираат од УЕФА и се очекува „орлите“ да добијат нова тешка санкција за поведението на 

Продолжете со читање

Холандскиот шампион Ајакс го разби Глазгов Ренџерс на “Јохан Кројф Арена” со 4:0 и го отвори новото издание на Лигата на шампионите на фантастичен начин. Едсон Алварес го постигна првиот гол, Стивен Бергос зголеми на 2:0, а до крајот на полувремето прецизен беше и Мохамед Кудус. Во второто полувреме Стивен Бергвајн ги постави конечните 4:0. На 

Продолжете со читање

Марио Гетце го постигна првиот гол во германското фудбалско првенство од крајот на 2019 па наваму, а Ајнтрахт (Франкфурт) го совлада Вердер Бремен за прва победа во новата сезона. Освојувачите на трофејот во Лига Европа се искачија на 11-то место на табелата со исти бодови со денешниот противник, кој е едно место погоре. Гетце, кој 

Продолжете со читање

Дефанзивецот на Јувентус, Лука Пелегрини официјално премина во Ајнтрахт (Франкурт). 23-годишниот Италијанец ќе игра на позајмица во шампионот од последното издание на Лига Европа. Отстапувањето на Пелегрини беше договорено покрај разговорите за трансферот на Филип Костиќ во насока на Торино. Од левиот бек се очекува да внесе повеќе стабилност во одбраната, која прими шест гола 

Продолжете со читање

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти даде мислење за победата со 2:0 над Ајнтрахт Франкфурт во финалето на Суперкупот на Европа во Хелсинки. Италијанецот изјави, дека дуелот не бил лесен, но по првиот гол се станало подобро.  „Среќен сум. Не беше лесен меч, особено на почетокот, кога не натиснаа. Беше тешко за нас да го 

Продолжете со читање