Суперѕвездата на Аргентина, Лео Меси беше главен виновник за победата на Аргентина над Мексико со резултат 2:0. Со победата се зголемија шансите на „гаучосите“ за пласман во осминафиналето на Светското првенство. Меси постигна гол и забележа асистенција на дуелот. Погледнете уникатно ВИДЕО од голот на Меси: Меси ја освои и наградата за Играч на натпреварот. 

Продолжете со читање

Саудиска Арабија ја шокираше Аргентина и славеше над Меси и компанија со 2:1 во првиот меч од Групата C на Светското првенство. Суперѕвездата на Аргентина Лео Меси можеше да го отвори резултатот уште во 2-та минута, но ударот беше одбранет од голманот на Саудиска Арабија. Во 8-та минута фудбалер на Саудиска Арабија го задржа Леандро 

Продолжете со читање

Вторникот ни нуди цели 4 средби, така ќе биде до крајот на групната фаза, а прва е таа во групата С меѓу Аргентина и Саудиска Арабија. Таа ќе се одржи на специјално изградениот стадион за СП во градот Лусаил распослан на 38 квадратни километри кој нуди многу супер удобности на посетителите, а Лусаил Иконик Стејдиум 

Продолжете со читање

Еден од фаворитите за Светското првенство во Катар – Аргентина, ги разби со 5:0 ОАЕ во Абу Даби во единствената контролка пред почетокот на Мундијалот. Денес се истакна Анхел Ди Марија (25′, 36′), кој постигна два гола и една асистенција. Лидерот на тимот Лионел Меси додаде уште еден гол и една асистенција, а Хулијан Алварес 

Продолжете со читање

Еден од фаворитите во Катар – двократниот шампион, Аргентина, одржа тренинг во Абу Даби, кој беше отворен за фанови и близу 16 илјади навивачи ги гледаа Меси и компанија. Напаѓачот на ПСЖ, ги покажа и новите златни копачки, изработени специјално за турнирот. “Албиселесте” е во Катар без повредениот Џовани Ло Селсо, а Ди Марија, Дибала, Фојт и 

Продолжете со читање