Ако решиле да одат во теретана, независно дали носат венчаница или костим од Бетмен, дали се родители со деца или возрасни луѓе над 70 години – тие го прават тоа без да размислуваат на ништо. Очигледно, справите за вежбање се местото каде луѓето може да бидат свои: Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

Фудбалот е емоционален спорт. Најголемите негови обожаватели ги преживуваат моментите на победи или порази на своите тимови на исклучително емоционален начин. Научници во универзитетот во Лидс го проучваа ефектот од гледањето на фудбалски натпревари врз човечкото тело и нивното влијание врз срцето. Што се случува со нашето срце, кога гледаме фудбал? Стручњаците анализирале информации на 

Продолжете со читање

Од следната учебна година Хрватска ќе воведе скрининг кај училишните деца за фамилијарна хиперхолестеролемија, со што ќе биде меѓу првите земји со ваков скрининг кој го открива зголемениот кардиоваскуларен ризик за децата, но и за нивните најблиски роднини. На систематскиот преглед за упис во прво одделение во основно училиште ќе се додаде уште еден наод, 

Продолжете со читање

Еден Американец дошол до навидум луда идеја да тестира колку долго може да преживее со сурово месо, јајца и млеко. Овој експеримент редовно го документира на Инстаграм, а за тоа доби многу пофалби од љубопитните фанови. Тој се снима секој ден како џвака разновидна сирова храна, вклучувајќи стекови, риба, па дури и пилешки гради. Сето 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Барселона, Роберт Левандовски сподели фотографија од тренинг. Полјакот реши одржи индивидуален тренинг во фитнесот на ден, кога целиот тим имаше слободен ден. “Нема оправдувања за слободен ден, време е за тренинг”, напиша играчот на социјалните мрежи. Левандовски премина во Барселона од Баерн во летнот трансфер прозорец, и потпиша договор до 2026 г. Сезонава 

Продолжете со читање