Светиниколскиот третолигаш, ФК Овче Поле ги негираше информациите на одредени медиуми дека се откажува од бараж за ВМФЛ, додека сеуште чека официјално соопштение од ФФМ, чиј фаворит за ВМФЛ сепак се чини дека е Вардар Неготино… ФФМ како никоја друга федерација во светот одлучува за судбината на одредени фудбалски клубови, кои пак едвај врзуваат крај 

Продолжете со читање

Отворено, напаѓачки се игра во Третата фудбалска лига – Југ, па затоа и често се тресат мрежите. На два натпревара паднаа 22 гола, на секој по 11! Во Неготино домашниот Вардар со 6:5 ја совлада Марена. Стрелци за Вардар беа Петар Најдов во 12., Горан Соколов во 16. и 34., Петар Ристовски во 27., 36. 

Продолжете со читање

Денес на Градскиот стадион во Пробиштип се одигра натпревар од 7-то коло во Тртетата македонска фудбалска лига помеѓу Рудар и Овче Поле, кој заврши со реми 1:1, со што гостите од Свети Николе да обезбедат бараж за пласман во ВМФЛ. Гостите први се заканија во 10-тата минута, кога напаѓачот на светиниколчани изби сам со домашниот 

Продолжете со читање

Во полуфиналето од кумановскиот фудбалски куп ФК Јуниор славеше над ФК Карпош со 1:0. Домаќините издвојуваа победа со голот на голманот Лазар Денковски со прекрасен дегажман од шеснаесет метри директно во противничкиот гол. Фото: Илхан Османи Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

РЕЗУЛТАТИ 15. КОЛО: Бучин – Големо Коњари 3:2, Динамо – Питу Гули 0:3, Слога – Возарци 4:1, Превалец – Ново Црнилиште 4:2, Росоман – Младост 2:1, Марена – Обршани 5:1. ТАБЕЛА: Вардар и Превалец по 32, Питу Гули 28, Росоман 27, Ново Црнилиште 24, Големо Коњари 22, Динамо 18, Марена 17, Слога 16, Бучин 13, 

Продолжете со читање