“Цeлата соба беше полна со пари, требаше лопата, за да бидат собрани банкнотите”, откри очевидец на нескојдневната ситуација, за “Њу Јорк Пост”. Од изданието информираат за скандал о ѕвездата од НБА, Џа Морант. 23-годишниот Морант е лидер на тимот на Мемфис Гризлис, кој е трет на табелата во Западната конференција на лигата на “вонземјаните”. Се 

Продолжете со читање

Поранешниот американски кошаркар Фелтон Спенсер почина на 56-годишна возраст, објави веб-страницата на НБА. Спенсер беше избран како шести пик на драфтот во НБА во 1990 година од Минесота Тимбервулфс. Три сезони го носеше дресот на Минесота. Со 121 блока во една сезона, тој беше рекордер на франшизата додека неговиот рекорд не беше соборен од Кевин 

Продолжете со читање

Германскиот кошаркар Мубарак Салами, загинал во сообраќајна несреќа, објавија од тимот на Баерн Минхен. Салами беше играч во тимот на Драгонс рондорф, а последниот меч го одигра на 18 февруари, кога одигра одлично и постигна 25 поени. Кошаркарот настрадал на патот меѓу Берхоф и Швармштат, а според полицискиот извештај, неговиот автомобил Хјундаи кој возел кон 

Продолжете со читање

Американската кошаркарка Бритни Гринер се врати на теренот во дресот на Феникс Меркјури. Таа потпиша нов договор со трикратниот шампион на ВНБА, два месеци по враќањето во својата земја од Русија. Во Русија, таа помина десет месеци во притвор под обвинение за поседување на концентрат од марихуана во патрони за електронски цигари. Поради ова, таа 

Продолжете со читање

Средби од регуларниот дел од сезоната на Националната кошаркарска асоцијација на САД и Канада (НБА): Бруклин – Филаделфија       98:101 Шарлот – Денвър           105:119 Орландо – Мајами           103:107 по продолжение Вашингтон – Индијана       127:113 Атланта – Сан Антонио     125:106 Њу Јорк – Јута             126:120 Кливленд – Чикаго          97:89 Голден Стејт – ЛА Лејкерс 103:109 Сакраменто – 

Продолжете со читање