Македонецот Димитар Бадев во живо го следеше финалето на завршниот тениски Мастерс во Торино, а после мечот успеа да дојде до шампионот Новак Ѓоковиќ, и притоа од Новак извлече благодарност од него до сите фанови кои ги има во Македонија. Додека му даваше автограм на Димитар, Новак кажа: „Фала Македонија“. Лајкнете ја нашата страна на 

Продолжете со читање

Ејприл и Дејвид Кларк добиле потврда од Светските рекорди на Гинис, дека веќе го држат светскиот рекорд за најбрз полумаратон, истрчан од родител и дете (мешано). Тие го постигнаа овој резултат на полумаратонот во белгискиот град Ларне на 28 август оваа година. Вкупното време на таткото и ќерката е 2:44:02 часа, и дуото намали минута 

Продолжете со читање

Видео со растреперена рака на Новак Ѓоковиѓ ги преплаши милионите негови фанови ширум светот.  Србинот го победи Даниил Медведев со 2-1, по сетови (6:3, 6:7 (5:7), 7:6 (7:2) во средба од групната фаза на турнирот во Торино, но по вториот сет тој не изгледаше добро. Камерата покажа како неговата десната рака трепери, а тој ја беше 

Продолжете со читање

Спортот и цигарите никако не одат заедно. Всушност, тие и не треба воопшто да се консумираат, но во светот постојано се зголемува бројот на пушачи. Ефектите од оваа навика се добро познати, посебно штетни за белите дробови, но тука страда и целиот организам. И покрај тоа, еден кинески маратонец го истрча маратонот во градот Гендо 

Продолжете со читање

Рафаел Надал загуби со 0:2 во сетови против Феликс Оже-Алиасим на ATP во Торино, и така официјално се прости со шансите за пласман во елиминациите. 22-годишниот Французин спаси вкупно 4 брејк поента во текот на мечот, за да победи еден од најтрофејните тенисери во историјата на врвниот тенис. Оже-Алиасим забележа победа со 3:6, 4:6 и 

Продолжете со читање