Аријан Адеми не беше на последните натпревари поради повреда, се појавија многу шпекулации околу неговата иднина, а во интервју за „Германијак“, откри дека ќе продолжи да игра за националниот тим. „Одлучив да продолжам да играм за репрезентацијата. Сакам, можам и ќе го направам тоа. Зборував со селекторот, сака да бидам таму и таму ќе бидам. Тешко 

Продолжете со читање

Македонија Ѓорче Петров загуби на вториот натпревар од „Арена Купот 2023“ во Хрватска, каде беше поразена од Истра со 2:0. Стрелци на погодоците за Хрватите беа Траваља, кој погоди во 80. минута и Бакрар во 89. минута. Во првото коло „лавовите“ одиграа 0:0 со Колхети, а во последниот меч од групната фаза на турнирот во 

Продолжете со читање

Огромна трагедија во мак – фудбалот. На само 21 година, во трагична несреќа, животот го загуби фудбалерот на Новаци, Стефан Петровски – Паше. Шок за семејството и пријателите на популарниот Паше, но шок и за фудбалска Македонија ако се знае дека се загуби еден исклучително талентиран фудбалер. Петровски, кој настапуваше и за Пелистер, беше цел 

Продолжете со читање

Со големо задоволство го прифатив повикот да се приклучам на иницијативата #БарамСтадион, иницијатива иницирана од граѓаните и љубителите на спортот на Арачиново. Вака на својот Фејсбук профил пишува пратеникот на Движењето БЕСА, Бастри Бајрами, поранешен градоначалник на општина Арачиново, додека ја поддржува иницијативата за изградба на нов стадион на фудбалскиот клуб „Шкендија“ од Арачиново. „Да 

Продолжете со читање

Пред два дена се појави информација дека Стад Д’Рем е заинтересиран да го доведе Бојан Миовски во зимскиот преоден рок, а со оглед на тоа дека со 11 гола е на врвот на листата стрелци во Шкотска сигурно дека ќе се појават и други заинтересирани клуба. Во Премиер лигата на Шкотска Миовски на врвот е изедначен со 

Продолжете со читање