На денешен ден, на 16. јуни 1994 година Фудбалската федерација на Македонија е примена за полноправна членка на Светската фудбалска федерација – ФИФА.  Тогашниот наш сојуз ФСМ, на конгресот на ФИФА во Чикаго се здоби со статус полноправна членка на Светската фудбалска организација. Претставници на нашата делегација во Чикаго беа: претседателот Љубисав Иванов – Ѕинго 

Продолжете со читање

Денес се навршуваат осум години од смртта на еден од големите тренери во шпанскиот фудбал – Тито Виланова.Тој си замина од овој свет на 45 години, откако ја загуби битката со лошата болест, но останува засекогаш во срцата на фановите на Барселона. Виланова ги водеше каталонците само една сезона – во 2012/2013 година, но е 

Продолжете со читање

Пред точно 11 години во употреба беа пуштени трибините Исток и Запад со што целосно заврши првата фаза од реконструкцијата, односно сите трибини. Трибината Север беше завршена прва и веќе пуштена во употреба една година претходно со натпреварот Работнички – Ливерпул во рамките на квалификациите за пласман во Лига Европа. Јужната била изградена уште во 1980. 

Продолжете со читање

Датумот 14 февруари се прифаќа различно од луѓето – се празнува Свети Валентин, Свети Трифун, а некои наоѓаат и други поводи. За фановите на Динамо (Загреб) тој засекогаш ќе остане како најспецијален во клупската историја. На тој ден во 2000 година клубот си го враќа името Динамо. По 9-годишна битка со политичари, правници, клуб и полиција 

Продолжете со читање

На сликата е Владе Дивац во дресот на Партизан во 80-те години на минатиот век. Со “гробарите” тој стана шампион на Југославија во 87-ма и освојувач на Купот во 89-та. Истат сезона Дивац и компанија го освоија и и FIBA Corać Cup, по што Лос Анџелес Лејкерс го драфтуваат во текот на летото. За “езерџиите” 

Продолжете со читање