Едно од најголените руски дербија меѓу Зенит Санкт Петербург и Спартак Москва во купот стана најгрозна сцена во оваа 2022 г. на фудбалските терени. Фудбалерите на двата тима се тепаа на теренот и како резултат тоа дури шестмина беа избркани од игра. Проблемот стартуваше кон крајот на регуларното време при резултат 0:0, кога Куински Промес 

Продолжете со читање

Србија може да остане без големата ѕвезда, Александар Митровиќ за првиот натпревар од Мундијалот 2022 против Бразил. Напаѓачот на Фулам ќе го пропушти предстојниот дуел на својот тим против Манчестер Јунагтед, потврди менаџерот на тимот Марко Силва. Полошата вест за голгетерот е, што тој виси и за првиот дуел на репрезентацијата на форумот во Катар. 

Продолжете со читање

Следната приказна веројатно е можна само во филмовите… или во Аргентина. Аргентинскиот талент, Лучано Кабрал излезе од долгиот престој во затворот и потпиша со култниот клуб во својата земја – Архентинос Јуниорс, од кој ја започна кариерата и легендарниот Диего Армандо Марадона. Кабрал беше дел од тимот на Архентинос, пред да влезе во затвор за 

Продолжете со читање

Навивачите видоа одлична изведба во полското првенство за играчи со ампутирани нозе. Негов автор беше Марчин Олекси, кој постигна гол со ножички. Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

Напаѓачот на Ливерпул, Роберто Фирмино не се најде меѓу избраниците на селекторот на Бразил, Тите за претстојното Светско првенство. „Сакам да се заблагодарам на сите за прекрасните пораки. Светското првенство е сон за секој фудбалер и за мене не е ништо поразлично.“ „Нештата не се развија на начина, на кој очекував и сонував цел живот, 

Продолжете со читање