Грчкиот ПАОК продолжава со засилувања пред натпреварите во Лига на конференциите. Од Солун го објавија ангажманот на хрватскиот голман Доминик Котарски, за кого ПАОК платил 2 млн. евра. Договорот на Хрватот, кој доаѓа од ХНК Горица, е на четири години. Пред да потпише во ХНК Горица, уште пред да наполни 18 години, Котарски е купен 

Продолжете со читање

Транссексуалните пливачи нема да можат да се натпреваруваат слободно со жените. Така реши Меѓународната пливачка федерација (FINA). На последното заседание 71% од 152 членови на светската централа изјавиле дека не се согласни во дисциплините кај дамите учество да земат атлети, родени како мажи. Сепак за нив има “вратничка”. Ако докажат дека го завршиле преходот од 

Продолжете со читање

Ветив дека 2022 ќе биде година на спортот, тоа и го правиме. Со министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска, ја пуштивме во употреба новата спортска сала во основното училиште „Маршал Тито“ во Муртино. Изградена по најсовремени стандарди на површина од 650 метри квадратни, салата обезбедува квалитетни услови за реализација на часовите по физичко 

Продолжете со читање

Напаѓачот Карлос Тевез објави, дека веќе го одиграл последниот меч во професионалниот фудбал. 38-годишниот Аргентинец е без клуб од јули 2021 година, кога му заврши договорот со Бока Јуниорс, но дури сега соопшти, дека ги закачил копачките во домашниот подрум. “Потврдувам, дека се пензионирам. Добив понуди за многу нешта, вклучувајќи и понуди од САД. Но 

Продолжете со читање

Аргентина славеше над Италија со резултат 3:0 и го освои трофејот „Финалисима“. Мечот за уживање ги спротивстави актуелните шампиони на Европа и Јужна Америка и ја одбележа обновената соработка меѓу УЕФА и КОНМЕБОЛ. Двете конфедерации потпишаа договор до 2028 година, и во тој период ќе се одиграат уште два дуела меѓу континенталните прваци. Во 28-та 

Продолжете со читање