Михајло Мудрик од Шахтјор Донецк и Осман Дембеле од Барселона се најбрзите фудбалери во Лигата на шампионите сезонава. Двајцата развиле по 36,6 км/ч, но фудбалерот на Шахтјор изминал значително поголема дистанца – 60,2 км во споредба со фудбалерот на Барселона – 46,8 км. Рафаел Леао од Милан е трет сп 36,5 км/ч. ТОП 10 НА 

Продолжете со читање

Напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе го подобри постигнувањето на својот соиграч, Лионел Меси. Французинот веќе е најмладиот фудбалер со 40 гола во Лигата на шампионите. Тој стигна до таа квота на 23 години, 10 месеца и 13 дена, а Меси – на 24 години 4 месеца и 8 дена. Синоќа Мбапе постигна еден 

Продолжете со читање

Синоќа официјално беше ставен крај на групната фаза во Лигата на шампионите за сезоната 2022/23. Поради претстојното Светско првенство, натпреварите се одиграа со забрзано темпо. Во понеделник предстои и жребиот за осминафиналната фаза, во кој победниците од секоја група ќе бидат во Урна 1. Тие ќе добијат противник од Урна 2, тимови кои финиширале на 

Продолжете со читање

Манчестер Сити славеше над Севиља со резултат 3:1 во натпревар од групата G на Лигата на шампионите и заврши на првата позиција на табелата. Рафаел Мир во 31-та го отвори резултатот за гостите, но Луис израмни за „граѓаните“ во 52-та минута. Алварес во 73-та направи направи целосен пресврт, а Марез во 83-та ги оформи конечните 

Продолжете со читање

Челзи славеше на Динамо Загреб со резултат 2:1 во натпревар од Групата Е на Лигата на шампионите. Сините завршија на првото место во групата, а Динамо остана последен. Гостите поведоа преку Петковиќ во 7-та минута, но Стерлинг во 18-та израмни. Закарија во 30-та го комплетираше пресвртот. Во вториот дел немаше голови. Лајкнете ја нашата страна 

Продолжете со читање