Менаџерот на Ренџерс, Џовани ван Бронкхорст беше разочаран по поразот од Ајнтрахт Франкфурт во финалето на Лига Европа по изведување на пенали. “Направивме се, за да славиме. На крајот пеналите се лотарија, а денес среќата ни го заврте грбот. Играчите дадоа се од себе. Мечот беше многу напорен. Разочарувањето е големо. Бевме толку близу до 

Продолжете со читање

Ајнтрахт Франкфурт ја освои Лига Европа! “Орлите” триумфираа по иведување на пенали против Ренџерс. Регуларниот дел на “Рамон Санчес Писхуан” заврши 1:1, а при пеналите германскиот тим славеше со 5:4. Херој за победниците е Кевин Трап, кој одбрани пенал на Аарон Рамзи, а неговите соиграчи беа безкомпромисни против Алан МакГрегор. Инаку во 57-та минута Џо Арибо 

Продолжете со читање

Девет свадби во Франкфурт, закажани за следната недела, беа одложени поради финалето во Лига Европа меѓу домашниот Ајнтрахт и шкотски Ренџерс. Решавачкиот дуел во вториот по сила европски клупски турнир ќе се игра на 18 мај во Севиља. Општината во Франкфурт ќе биде местото, каде фановите на “орлите” неколку дена ќе празнуваат, ако Ајнтрахт го 

Продолжете со читање

Ајнтрахт Франкфурт и Ренџерс ќе ги одмерат силите во финалето на Лига Европа. Тимот на Ајнтрахт славеше над Вест Хем со резултат 1:0 во реванш мечот од 1/2-финалето и по победата и на првиот дуел со 2:1 се пласираше во големото финале. Единствениот гол на дуелот го постигна Боре во 26-та минута, а гостите останаа 

Продолжете со читање

Ајнтрахт Франкфурт го победи Вест Хем со 2:1 во првиот дуел од полуфиналето на Лига Европа, игран на “Лондон Стејдиум”. “Орлите” поведоа уште на почетокот на средбата, благодарение на Ангар Кнауф (1′), но “чеканите” израмнија со гол на Михаел Антонио (21′). Победата на Ајнтрахт ја донесе Јапонецот Дајчи Камада (46) на почетокот на второто полувреме. 

Продолжете со читање