Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта верува, дека „каталонците“ ќе слават на претстојното дерби со Реал Мадрид и ги повика фановите на тимот да го исполнат цел „Камп Ноу“. На натпреварот со Динамо Киев, имаше дозвола “Камп Ноу” да биде исполнет 100%, но на стадионот дојдоа само 45 968 фанови, што е половина од капацитетот. „Имам 

Продолжете со читање

Серхио Агуеро започна со тренинзи со тимот на Барселона и дури постигна гол против третолигашот Корнеја во контролната средба во базата на каталонците.  Тој донесе водство за својот тим, но потоа противникот израмни за конечни 1:1. Агуеро играше само 30 минути, а целта е постепенно да ја зголемува минутажата. Агуеро сеуште го очекува официјалното деби 

Продолжете со читање

Во пензија повторно да ја предводи Холандската репрезентација, Луис Ван Гал ги бранеше своите сонародници Роналд Куман, Френки Де Јонг, и Мемфис Депај од критики за нивната работа во Барселона. Каталонците не ја започнаа сезоната на најдобар начин. Екипата на Куман е деветта во поредокот, со пет бода помалку од лидерот Реал Мадрид, но со 

Продолжете со читање

Сопственикот на челзи Роман Абрамович ја презема задачата да го врати играчот од средниот ред Еден Азар на Стемфорд Бриџ. 30-годишниот Белгиец се здоби со речиси легендарен статус за време на неговиот 7-годишен престој со сините, пред да се пресели во Реал Мадрид во 2019 година. Сега рускиот Милијардер е подготвен да го врати во 

Продолжете со читање

Англискиот шампион, Манчестер Сити ја следи ситуацијата околу бекот на Барселона, Сержи Роберто, соопштува италијанското издание Calcio Mercato.  29-годишниот Шпанец има договор со каталонците до 30 јуни 2022 година и засега нема индикации, дека тој ќе биде продолжен. Менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола не ги крие своите симпатии кон техничарот и веќе ја планира иднината 

Продолжете со читање