Погледнете ги најплодните фудбалери во 21 век: 40. Раул Гонзалес – 279 голови (0,40 голови по натпревар) 39. Мохамед Салах – 279 голови (0,48 голови по натпревар) 38. Диомерси Мбокани – 279 голови (0,49 голови по натпревар) 37. Роберто Солдадо – 281 голови (0,40 гола по натпревар) 36. Алваро Негредо – 283 голови (0,40 голови 

Продолжете со читање

Динамо Загреб со 3-0 ја победи Шкендија на пријателски натпревар кој се играше во Словенија. За Динамо Загреб, Аријан Адеми играше во првото полувреме, а Стефан Ристовски во второто. Динамо Загреб дојде во водство со гол на Дрмиќ во 16-тата минута, во 54-тата минута Андриќ зголеми на 2:0, а во 81-та минута Петковиќ ги постави 

Продолжете со читање

Бугарски Левски ја победи Академија Пандев” со 3:1 во пријателски натпревар во битката за трофејот “Георги Соколов”. Прецизни за домаќините бяеа Роналдо и на два пати Бари, а за струмичани стрелаше Сашко Пандев во 85-тата минута. Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) го утврди предлогот за проширување на составите за Светското првенство до 26 луѓе, објавија од организацијата. Репрезентациите треба да пријават најмалку 23 фудбалери за претстојниот турнир во Катар од 21 ноември до 18 декември, а бројат на играчите пред последното скратување беше зголемен од 35 до 55. Официјалните состави треба да 

Продолжете со читање

Македонската фудбалска репрезентација доживеа пад од 2 места на најновата ФИФА ранг-листа и сега се наоѓа на 64-тото место. Четата на Милевски одигра 4 натпревари во јуни во Лигата на нации во кои запишаа 2 победи (Гибралтар) и по едно реми (Бугарија) и пораз (Грузија). На врвот на листата е Бразил пред Белгија и Аргентина, 

Продолжете со читање