Австрија ја победи Италија со 2:0 во контролка, неколку часови по мечот на отварањето на светското првенство и им покажа на азурите зошто не се на Мундијалот. Арнаутовиќ и компанија му го загорчија мечот №57 на Роберто Манчини на чело на Скудра азура. Манчини изби пред Чезаре Прандели и Марчело Липи (по 56 натпревари), а 

Продолжете со читање

Светската фудбалска федерација (ФИФА) остварила приходи од 7,5 милијарди долара меѓу светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, пренесе Асошиејтед Прес. Тоа е за околу 1 милијарда повеќе споредбено со предходниот четиригодишен период. Зголемувањето се должи на повеќето склучени трговски договори од страна на светската фудбалска централа. „Qatar Energy“ 

Продолжете со читање

Селекторот Благоја Милевски, по поразот од Азербејџан (1-3) изјави дека тој и сите фудбалери добиле добар шамар, налик на опомена која доаѓа во добар момент. Се чини дека Милевски ги заборави „ШАМАРИТЕ“ кои ги доби од Грузија и Бугарија. Како и да е, ако тој ги заборави, македонската јавност СЕКАКО ГИ ПАМТИ – СИТЕ ИЗДАНИЈА 

Продолжете со читање

Македонија загуби попладнево на “Тодор Проески” со 1:3 од фудбалската “велесила” Азербејџан. Македонија поведе преку Барди од пенал, но остана на тоа. Азербејџан израмни во 38-та минута преку Кафаргулиев. Гостите поведоа во 65. минута  преку Гурбанли по изведен корнер со глава. Шејдаев со глава погоди по центааршутот од левата страна, за конечни 1:3. Боби, ако 

Продолжете со читање

Во 25-тата минута Македонија поведе против Азербејџан, со голот на Енис Барди од пенал. Азербејџан израмни во 38-та минута преку Кафаргулиев. Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА