Елиминирањето на вишокот килограми вклучува здрава исхрана и редовна физичка активност. Во дневното мени е важно не само какви храни конзумираме, туку и какви напитоци. Има три утрински напивки, кои можат да ви помогнат во ослабувањето. Погледнете кои се.

Сок ос ананас за убрзување на метаболизмот

Ананасот е еден од најдобрите плодови за слабеење. Тој содржи ензим, наречен бромелаин, кој ја потпомага преработката на храната, го намалува воспалението во телото и го убрзува метаболизмот. Освен тоа, сокот од ананас може да спречи подувување на стомакот, стварањето на гасови.

Плодови, кои помагаат при целулит

Сокот од ананас е одлична утринскана напивка, бидејќи ќе ве исполни со енергија, витамини и ќе го потпомогне вашиот метаболизам. Во блендер ставете неколку парчиња свеж ананас. Смелете го и додадете шипинка, цимет. Овие состојки исто допринесуваат за горењето на непотребните калории.

Зелен чај со нане за рамен стомак

Зелениот чај е богат на антиоксидасти, наречени катехини, кофеин, соединенија, кои докажано го потпомагаат топењето на непотребните масти. Редовната конзумација го намалува ризикот од дијабет тип 2, го подобрува процесот на варење на храната, здравјето на коските, го намалува холестеролот и ги контролира хормоните на стресот. Ароматното нане исто ги стимулира ензими кои помагаат при варењето на храната, кои помагат и за подоброто усвојување на хранливите состојки од храната, што помага при слабеењето.

Во чаша со врела вода запарете зелен чај заедно со неколку свежи листа нане. Чудесен старт на денот.

Најдобрите ужини, кога сакате да ослабнете

Џинџифил и лимон за прочистување на цревата

Џинџифилот е една од најдобрите ужини за слабување и подобрување на варењето на храната. Тој го намалува подувувањето на стомакот, ја убрзува перисталтиката на цревата и го зајакнува имунитетот. Во 600 милилитри врела вода варете мало парче џинџифил околу 5 минути, потоа запарете го додека да истине. Сипете во чаша и додадете свеж лимонов сок. Лимонот ќе ви осигура витамин С и ќе помогне за детокс на телото, за намалување на апетитот, а пектиновите влакна во него го подобруваат варењето на храната. Кога се стремите да ослабнете е многу важно да имате добро варење на храната.

Фото: istock