Фудбалер од Шкотска постигна гол во финалето за Купот и го прослави голот со својот дедо. 

Керн Хатчисон од Единбург ги брани боите на аматерскиот Лејт Атлетик и постигна гол во еден од најважните мечеви во сезоната. 

“Не остануваше многу време до крајот на мечот и јас успеав да донесам победа на својот тим. Моментот беше посебно емотивен”, искоментира Хатчисон. 

“Отидов кај дедо ми, кој секогаш стоеше позади оградата и ме подржуваше. Сакав да му покажам колку многу ми значи на мене.” 

Малку потоа Керн реши да го овековечи моментот и си направи тетоважа. 

“Тој не можеше да поверува, кога му ја покажав. Дедо ми не е голем фан на тетоважите и беше шокиран.”