Светското првенство (ФИФА) одлучи да се одиграат квалификациите меѓу Бразил и Аргентина, кои требаше да се играат на 5 септември 2021 година, но беа откажани.

Иако двете селекции веќе се пласираа на Светското првенство во Катар на крајот на годината, Комисијата за жалби на ФИФА одлучи да го одржи натпреварот.

„По анализата на документите доставени од двете страни за да се разјаснат сите детали, Апелацискиот одбор одлучи да се одигра натпреварот, како и да изрече казна од 50.000 швајцарски франци за откажување на квалификациите“, се вели во ставот на ФИФА.

Непосредно пред почетокот на квалификациите Бразил – Аргентина, Националната здравствена агенција на Бразил го прекина состанокот, воведувајќи задолжителни карантини за четворица играчи на Аргентина – Емилијано Буендија, Емилијано Мартинез, Џовани Ло Селсо и Кристијан Ромеро. Причината беше што играат во Англија, за оние кои влегуваат во Бразил, карантинот е задолжителен. Сепак, четворицата влегоа во Бразил од Венецуела, каде што Аргентина имаше и квалификациски натпревар.

Сега Бразил и Аргентина мора да најдат датум за мечот од кој ништо нема да зависи.

Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА