Експертите во Шпанија се прашуваат што беше решавачко за ескалацијата на коронавирусот во државата. Се беше насочено кон одбележувањето на меѓународниот ден на жената во Мадрид, како и на гостувањето на Атлетико Мадрид на Ливерпул на 11-ти март во 1/8-финалниот реванш од Лигата на шампионите. По тие два настана започна силното разпространување на COVID-19 во Шпанија, а бројката на починатите непрекинато расте, и веќе е 1825 луѓе.

За гостувањето кај Ливерпул над 3000 фанови на Атлетико патуваа за Англија, по што празнуваа со екипата. Меѓу првиот меч на „Ванда Метрополитано“ на 18 февруари и гостувањето на „Енфилд“ на 11 март, во Шпанија заразени беа само двајца, а потоа бројката порасна на 2 152 случаи.

Користејќи ја слабата контрола во тој дел на Европа, приврзаниците на „јорганџиите“ го поминаа Ламанш, за да ги бодрат своите љубимци. Тесниот простор во авионите помогнал за брзото ширење на вирусот. По издвојуваната победа многу од луѓето во секторот за гости се прегрнуваа и бакнуваа, последено со забава на улиците на Ливерпул, што остави последици и кај месното население. Ова довело и до придонес за распространување на COVID-19 и во Мадрид по нивното враќање на шпанско тло.