Леванте ја оствари целта и обезбеди опстанок во Ла Лига, па Енис Барди и соиграчите можат релаксирано да одиграат на гостински терен кај Александар Трајковски и неговите колеги од Мајорка.

Домаќините играат меч што може да им ги врати надежите за опстанок, а за тоа им треба победа.

Реми или пораз од Леванте ќе значи речиси сигурен камбек на Мајорка во Сегунда.

Очекуваме да гледаме дуел меѓу Трајковски и Барди и ќе типуваме дека Мајорка во кој сметаме дека поблиску до победа е Леванте.