Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос го постигна 116-тиот гол при рестартот на Ла Лига против Еибар. 

“Белиот балет” славеше со 3:1. 

Интересно е што Рамос има постигнато повеќе голови од некои суперѕвезди во фудбалот: 

Филипе Кутињо: 112 goals

Иван Ракитиќ: 108 goals

Габриел Жезус: 102 goals

Ријад Марез: 95 goals

Деле Али: 89 goals

Андрес Иниеста: 80 goals

Лука Модриќ: 77 goals

Андреа Пирло: 76 goals

Пол Погба: 75 goals

Серж Гнабри: 67 goals