Пред само неколку недели Сенегал го освои Купот на африканските нации по победата над Египет во финалето по изведување на пенали.

Сега Мане и компанија го елиминираа Египет во плејофот за пласман на Светското првенство повторно по пенали.

Египет славеше на првиот дуел со 1:0, но загуби на реваншот со 0:1, а при пеналите играчите на Сенегал повторно беа попрецизни и се пласираа на Светското првенство во Катар.

ВИДЕО ОД ПЕНАЛИТЕ:

Лајкнете на нашата страна на Facebook ТУКА