Вердер Бремен – Баерн Минхен, меч од 32-то коло на германската Бундеслига. Стадион “Везер-стадион”, 20.30 часот.

Тимот на Баерн Минхен:
Голмани: Нојер, Улраих
Дефанзивци: Алаба, Ернандес, Боатенг, Павар, Дејвис, Одриосола
Среден ред: Мартинес, Кимих, Горецка, Коман, Гнабри, Казанс
Напаѓачи: Милер, Левандовски, Перишиќ, Циркзее, Арп
Повредени: Зурле (неподготовен), Толисо, Тиаго, Кутињо
Под знак прашалник: Мартинес, Кимих, Перишиќ

Прогноза на transfermarket.mk:

Денешниот меч може да се покаже клучен за почетокот на крајот за Вердер, кој е на осмо место по титули на Германија и втор по куп титули по Баерн. Вердерци се пред второто испаѓање во историјата и прво по 40 години.

Викендов Вердер славеше со 5:1 на теренот на Падерборн и денес очекуваат победа на Баерн.

Вердер се израмни со бодови со Фортуна Дизелдорф, кој го завема важното 16-то место, кое носи бараж.

Баерн пак може да ја грабне осмата по ред титула и вкупно 30-та со победа денес.

Шампионите гостуваат на еден од омилените противници во последните години, славејќи на последните 21 меча.

Двата тима играле 107 пати еден против друг во првенството и минхенци водат со 56:26 во победи. Роберт Левандовски сака да игра против “бременските музиканти”, давајки им 16 гола во 12 меча. Томас Милер пак нема пораз во 20 меча со Вердер, во кој постигнал 18 победи, 10 гола и 14 асистенции.

Вердер зеде бод против најуспешниот германски клуб последен пат во септември 2010 година, кога играа без голови во Минхен. Последниот бод во Бремен против шампионите е од март 2009 година, а последната победа тука – од 2006 година.

Домакините се меѓу најуспешните клубови во Германија и Вердер тешко ќе изненади.

Резултат: Вердер Бремен – Баерн Минхен 1:4