Баерн МинхенФрајбург, меч од 33-тото коло на германската Бундеслига. Стадион “Алијанц Арена”, 15.30 часот.

Тимот на Баерн Минхен:
Голмани: Нојер, Улрих
Дефанзивци: Мартинес, Ернандес, Боатенг, Павар, Одриосола, Ричардс
Среден ред: Кимих, Горецка, Коман, Гнабри, Милер, Казанс, Мајер
Напаѓачи: Левандовски, Перишиќ, Циркзее, Арп, Вријдт
Повредени: Зуле (неподготовен), Толисо, Тијаго, Кутињо, Алаба
Казнет: Дејвис

Прогноза на transfermarket.mk:

Шампионите ја грабнаа осмата титула по ред и вкупно 30-та титула на Германија во вторникот и денес ќе излезат на еден “официјален тренинг” на пат кон евентуален гол рекорд на… Баерн од пред близу половина век.

Гостите имаат само една “сува” мрежа во последните 31 средби со овој противник. Во досегашните одиграни 39 средби во шампионатот Баерн има 27 победи и само четири порази. 

Сепак за одбележување е дека минатата сезона Фрајбург извади две ремија со по 1:1 против најуспешниот германски клуб. 

Мачот зимава пак беше освен многу тешко од минхенци со 3:1 по два гола (Циркзее во 92-ата минута и Гнабри во 95-ата минута) во додаденото време.

Во претходните четири средби баварците немаа проблеми и славеа со гол разлика 15:2. Последната победа на Фрајбург над минхенци е во мај 2015 година со 2:1.

Роберт Левандовски има цели 15 гола во 15 меча со овој противник.

Осмиот на табелата Фрајбург има свои шанси за учество во Европа, зошто е само на бод од шестиот Волфсбург. При последното гостување тука момците на Кристијан Штрајх ремизираа 1:1 и не загубија во Минхен прв пат по 1997.

Резултат: Баерн Минхен – Фрајбург 3:1