Менаџерот на Лестер, Брендон Роџерс изјави дека би било жално ако првенството во Англија не заврши и Ливерпул не стане шампион.

Северноирецот беше на чело на црвените од 2012 до 2015 година, но и не успеа да го изведе тимот до прва титула од 1990 година наваму. Сега червените изгледаат поблизу до трофеј во Премиерлигата од кога било, бидејќи се колосални 25 бодови пред Манчестер Сити.

“Тоа беше најстабилниот и најдобриот тим, кој покажа фудбал од највисока класа. Ќе биде жално ако Ливерпул не го освои трофејот. Тие го заслужија. Тажно е дури и да добијат трофеј, а играчите да не можат да го отпразнуваат со фановите заради мерките за сигурност и хигиена”, додаде Роџерс.

Преди запирањето на фудбалското првенство на Англија во средината на март месец заради пандемијата од COVID-19 Ливерпул имаше потреба од уште само шест бодови, за да си го осигура и теоретски првото место.