Четворица играчи се дополнително исклучени по завршувањето на дербито во Ла Лига меѓу Хетафе и Вилјареал, а на мадридскиот Колосеум имало масовна тепачка во која учествувале поголемиот дел од фудбалерите од двете екипи.

Бокс-мечот, според информациите што ги објавија шпанските медиуми, го почнал третиот голман на Вилјареал, Маријано Барбоса, кој со бокс го погодил директно во лицето Ниом и потоа започнала масовна тепачка.

И интересно е што Барбоса не е меѓу квартетот учесници во тепачката што дополнително, откако заврши фудбалскиот дуел, добиле црвени картони.

Ниом иако е жртва е меѓу исклучените заедно со соиграчите од Хетафе, Дамјан Суарес и Ечетија, а кај Вилјареал суспензија има за Ибора.

Можно е сите играчи инволвирани во инцидентот да добијат и дополнителни казни, а секако им следува суспензија на следните натпревари во Ла Лига.

На терен Вилјареал го победи Хетафе со 3:1 и ги задржа шансите за настап во Лигата на шампионите, додека клубот од Мадрид се прости од амбициите да игра во луксузната лига, но има шанси за пласман во Лигата на Европа.