Пауло Малдини е еден од најтрофејните дефанзивции во историјата на фудбалот, тој ја освоил Лигата на шампионите 5 пати, 7 пати триумфирал со титулата во раце во Италија и има уште 13 трофеи. 

И покрај тоа Малдини има најмногу загубени финалиња и самиот тој се нарекува “најголемиот губитник во фудбалот”. 

“Освоив многу, но и загубив три финалиња во ЛШ, финале за Суперкупот на Европа, финале на Светско и на Европско првенство, 1/2-финале на Светско првенство…можам да набројувам уште”, искоментира самиот Малдини. 

Важно е да се констатира дека многу од тие играчи освоиле еден куп трофеи во кариерите, но и загубиле доста финалиња. 

Ова се фудбалерите со најмногу загубени финалиња во фудбалот: 

10. Ентони де Авила – 5 загубени финалиња на Копа Либертадорес 

Antony de Avila

9. Џиджи Буфон 

3 загубени финалиња во ЛШ 

Загубено финале за Куп на Италија со Парма во 2002 

Загубено финале со ПСЖ за Куп на Франција 

Juventus v Real Madrid - UEFA Champions League Final

8. Гонзало Игуаин 

Загубено финале на Светското првенство во 2014

Загубено финале за Купот на лигата со Челси во 2019-та 

Загубени финалиња за Копа Америка во 2015 и 2016

Загубено финале во ЛШ во 2017-та година

FBL-COPAM2015-ARG-CHI

7. Лотар Матеус 

Два загубени финалиња на Светски првенства – 1982 и 1986

Два загубени финалиња во ЛШ

Загубено финале во Купот на УЕФА 

CHAMPIONS LEAGUE 98/99 FINALE

6. Алесандро Дел Пиеро

3 загубени финалиња во ЛШ – 1997,1998, 2003

Загубено финале на Европското првенство – 2000

Alessandro del Piero of Juventus

5. Ектор Купер (тренер)

Загубено финале во Купот на Шпанија од Барселона во 1998

Загубено финале од Лацио во 1999 

Загубено финале во Купот на африканските нации

Загубено финале во Купот на Грција 

Две последователни загубени финалиња во ЛШ 

FBL-AFR-2017-MATCH32-EGY-CMR

4. Михаел Балак 

Завршува втор во Бундеслигата

Губи финале во Купот на Германија, ЛШ и Светското првенство

CHAMPIONS LEAGUE 01/02 FINALE: BAYER 04 LEVERKUSEN - REAL MADRID 1:2

3. Ариен Робен – вкупно 6 загубени финалиња 

Два загубени финалиња во ЛШ 

Три загубени финалиња во Суперкуп

Загубено финале на Светското првенство во 2010

FC Bayern Muenchen v Chelsea FC - UEFA Champions League Final

2. Патрис Евра 

Загубено финале во ЛШ од Порто во 2004 

Две загубени финалиња во ЛШ со Ман Јунајтед во 2009 и 2011

Загубено финале во ЛШ со Јувентус во 2015

Загубено финале на ЕВРО 2014 

Portugal v France - Final: UEFA Euro 2016

1. Хавиер Масчерано 

Масчерано загубил вкупно 11 финалиња во кариерата: 

Загубено финале на Светското првенство во 2014-та 

4 загубени финалиња за Копа Америка – 2004, 2007, 2015 и 2016

FBL-WC-2014-MATCH64-GER-ARG