На 24 мај 2015-та година Стивен Џерард го одигра последниот меч за Ливерпул. 

“Црвените” му гостуваа на Стоук на “Британија стејдиум” и загубија со убедливи 6:љ. 

Маме Диуф го откри резултатот во 22-ата минута, а само 4 минути подоцна тој зголеми на 2:0. Џонатан Волтерс, Чарли Адам и Стивен Нзонзи исто така се запишаа во листата на стрелците во првото полувреме и домакините поведоа со 5:0. 

Во 70-ата Стиви Џи погоди за Ливърпул, но Питер Крауч ги оформи конечните – 6:1. 

Ова е најголемиот пораз на “црвените” во богатата историја на тимот. 

Дефанзивецот на Стоук Рајан Шоукрос откри, дека на одморот целиот тим се смеел во соблекувалната.