Кои фудбалски суперѕвезди се најдобри изведувачи на 11-метарските казнени удари? 

Често кога еден тим ќе добие правото да изведува пенал, фановите го бројат како сигурен гол, но не секогаш тоа се случува. 

Шпанска Marca објави статистика од казнени удари на 10 фудбалски ѕвезди. 

10. Антоан Гризман 

17 постигнати, 8 промашени

68% успешност 

TOPSHOT-FBL-WC-2018-MATCH64-FRA-CRO

9. Лео Меси 

89 постигнати, 26 промашени 

77% успешност 

FC Barcelona v Real Sociedad  - La Liga

8. Серхио Агуеро 

46 постигнати, 13 промашени 

78% успешност

Leicester City v Manchester City - Premier League

7. Нејмар 

51 постигнати, 13 промашени 

80% успешност 

FBL-FRA-CUP-LYON-PSG

6. Мохамед Салах 

13 постигнати, 3 промашени 

81% успешност 

FBL-ENG-PR-WEST HAM-LIVERPOOL

5. Луис Суарес 

40 постигнати, 9 промашени 

82% успешност 

FBL-ESP-LIGA-BARCELONA-ALAVES

4. Хари Кејн 

37 постигнати, 7 промашени 

84% успешност 

FBL-EUR-C1-TOTTENHAM-BAYERN MUNICH

3. Кристијано Роналдо 

121 постигнати, 22 промашени 

85% успешност 

FBL-ITA-SERIEA-JUVENTUS-CAGLIARI

2. Карим Бензема 

15 постигнати, 2 промашени

88% успешност 

FBL-ESP-LIGA-VALLADOLID-REAL MADRID

1. Еден Азар 

49 постигнати, 7 промашени 

88% успешност 

Real Madrid CF v Real Sociedad  - La Liga