Раководството на Интер ќе испрати понуда кон централниот дефанзивец на Ривер Плата, Лукас Мартинес Кварта.

Од италијанския клуб известуваат дека веќе се поврзале со агентот на 23-годишниот играч – Густаво Гони.

Со своите карактеристиките и димензии Лукас наликува на фудбалерот број 1 на планетата од 2006 година, Фабио Канаваро, како и на својот сонародник Роберто Ајала.

Во минатото Канаваро со успех го носеше дресот на нероадѕурите.