Левaнте и Севиља ги поделија бодовите откако вечерва одиграа без победник, 1:1.

Севиља дојде до предност со голот на Лук Де Јонг во 46. минута на асистенција на Мунир Ел Хабдади.

Израмнувачкиот погодок кој донесе голема радост за Леванте си го постигна играчот на Севилја, Диего Карлос кој несреќно го совлада својот голман.

Енис Барди натпреварот го почна од клупата за резервни фудбалери, а во игра влезе во 61. минута кога го замени Никола Вукчевиќ