Македонскиот репрезентативец, Дарко Чурлинов успеа за прв пат да се запише во листата на стрелците за Штудгард.

Чурлинов на гостувањето кај Динамо Дрезден во триумфот на својот тим од 0:2.

Дарко влезе од клупата за резервни фудбалери во 57-та минута од мечот, а погоди во 88-та минута и ја запечати победата.

Добрата форма на Чурлинов е добра вест за македонската репрезентација и за селекторот Игор Анѓеловски.