Арсенал загуби со 2:0 на гостувањето кај Манчестер Сити, а наголем виновник за тоа беше гостинскиот дефанзивец, Давид Луиз.

Бразилецот најпрвин во финишот од првото полувреме направи аматерска грешка после која Стерлинг постигна гол за водство.

Само што почна второто полувреме Луиз беше претрчан од Кевин Де Брујн, а овој го собори во шеснаесетникот. Судијата му окажа црвен картон и досуди пенал. Де Брујн успешно ја реализираше најстрогата казна за 2:0.

Фоден во 92-та минута стави точна на натпреварот за конечни 3:0.

Извештајот од натпреварот и головите можете да ги погледнете ОВДЕ.