Бразил ја совлада Швајцарија во второто коло на Мундијалот 2022. Дуелот од групата G се одигра на стадионот “974” во Доха со резултат 1:0.

Каземиро беше стрелец на единствениот гол во 83-та минута.

БРАЗИЛ – ШВАЈЦАРИЈА 1:0

1:0 Каземиро (83)

Судија: Иван Бартон (Ел Салвадор)

Стадион: “974” (Доха, Катар)

Стартни состави:

Бразил: Алисон, Сандро, Силва, Милитао, Маркињос, Фред, Каземиро, Пакета, Рафиња, Винисиус, Ричарлисон

Селектор: Тите

Швајцарија: Зомер, Аканџи, Варгас, Видмер, Џака, Елведи, Ридер, Родригес, Соу, Фројлер, Емболо.

Селектор: Мурат Јакин.

Лајкнете ја нашата страна на Facebook ТУКА